Zoom eski iOS örgülerini kesiyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Video konferans sağlayıcısı Zoom, gelecekte iki iOS sürümünü (ve dolayısıyla birkaç eski iPhone modelini) artık desteklemeyecektir. Şirket bunu uygulamasının en son sürüm notlarını açıklarken duyurdu. Sırasıyla 2017 ve 2018'de piyasaya sürülen iOS 11 ve 12 etkilendi.

Reklamcılık

Tamamen uzaklaştırmıyor musunuz?

“Bu, iOS 11 ve 12 sürümlerini destekleyen son planlanan sürümdür. [Zoom-]Şirket, “Önümüzdeki ay yayınlanacak iOS kullanıcılarının Zoom uygulama güncellemelerini almaya devam edebilmeleri için iOS 13 veya sonraki bir sürüme güncelleme yapması gerekecek” dedi. Bu, Zoom'un çalışmaya devam edebileceği ancak hiçbir özelliğin veya güvenlik güncellemesinin eklenmeyeceği, işletim sistemlerinin kullanılamayacağı anlamına gelir.

iOS 11 ve 12 hâlâ iPhone 5S, 6 ve 6 Plus ile çalışıyor olsa da iOS 13, yüklü eski SoC'ler nedeniyle artık bu modelleri desteklemiyor. Ancak yine de bu tür eski cihazları, İnternet erişimi olan ilgili işletim sistemleriyle kullanmak pek mantıklı değil. Bunlar, Apple'ın artık güncellemelerle kapattığı çeşitli güvenlik açıklarını içeriyor. Apple, iOS 13 ile birlikte iPhone ve iPad işletim sisteminin ortak sürümüne de son verdi; o zamandan beri iPadOS, tabletlerde standart işletim sistemi oldu.

Teorik olarak internette işler devam ediyor

iPhone 5S ve Co.'da Zoom'u gerçekten kullanmaya devam etmek istiyorsanız, tarayıcıyı gelecekte cihazlarda da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak uygulamayı otomatik olarak açmaya çalışmamak için Yakınlaştırma bağlantısını masaüstü modunda yüklemeniz gerekebilir (yine de önce onu silmelisiniz).

Zoom veya WebEx gibi şirketler genellikle kullanıcıları kendi uygulamalarını kullanmaya teşvik eder, ancak kullanıcılar uygun bağlantıyı (genellikle gizlidir) buldukları sürece tarayıcı sürümünü kullanmaya devam edebilirler. Zoom, macOS'ta kötü bir üne sahipti ve resmi uygulamanın eski bir sürümü, sorunlu bir web sunucusuna sahip olduğu için bir zamanlar Apple tarafından kötü amaçlı yazılım olarak tanımlanmıştı.

(bsc)

Haberin Sonu