Washington’a asayiş için asker sevkiyatının onayı artık yalnızca Savunma Bakanı’nda

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Washington’a asayiş için asker sevkiyatının onayı artık yalnızca Savunma Bakanı’nda
6 Ocak Kongre baskınında Ulusal Muhafızların sevkiyatının kasıtlı olarak geciktirildiği tartışmaları devam ederken Savunma Bakanı Lloyd Austin dikkat alımlı bir adım attı.

Austin, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’ne gönderdiği bir genelgede, 1969 yılında başşehir Washington bölgesinde kelam konusu olabilecek asayiş olaylarına müdahale maksadıyla Ulusal Muhafızların sevk edilmesi yetkisini Kara Kuvvetlerine veren genelgeyi değiştirdiğini kaydetti.

Austin, genelgede şu sözlere yer verdi: “Hemen geçerli olmak üzere, DC Ulusal Muhafızları talebinin alınmasından daha sonraki 48 saat ortasında sevk edilecekse ya da kalabalıkları denetim, trafik, arama, alıkoyma, tutuklama ve süreksiz gözaltı üzere sivil kolluk kuvvet faaliyetlerine katılacaksa, Washington DC hükümetinin DC Ulusal Muhafızlarının asayiş takviyesi sağlaması konusundaki taleplerinin onay makamı yalnızca Savunma Bakanı’dır.”

Genelgede ayrıyeten, Washington bölgesinin mahallî idaresinin Ulusal Muhafız talebinin iletileceği tek makamın da Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği olduğuna dikkat çekildi.

1969 yılında Kara Kuvvetlerine verilen genel yetkinin değiştirildiğine işaret edilen genelgede, yapılan talebin sevk vaktinden 48 saat yahut daha öncesinde olması ya da sivil kolluk kuvveti dayanağını içermediği durumlarda sevk onay ytesirinin bir daha Kara Kuvvetleri Genel Sekreteri’nde olduğu açıklandı.

ABD eyaletlerinde Ulusal Muhafızların sevk ve yönetim yetkisi valilerdedir lakin başşehir Washington DC eyalet olmadığı için bu yetki federal hükümette bulunuyor.

Washington Belediye Lideri Muriel Bowser, 6 Ocak kongre baskınında Ulusal Muhafız taleplerinin Pentagon tarafınca geciktirildiğini tez etmişti.

bu biçimde, eski Lider Donald Trump idaresinde Savunma Bakan Vekili olarak misyon yapan Chris Miller olan, bu savları reddetmiş ve Pentagon olay akışına ait bir açıklama yayınlamıştı.

Pentagon, sevkiyatın kasıtlı geciktirilmediğini, bürokratik onay sürecinin el verdiği en kısa müddette Ulusal Muhafızların sevk edildiğini ileri sürmüştü.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.