Vision Pro: Hangi geliştiriciler başlangıçta orada olmak ister?

sıcakkafa

Yeni Üye

1. Vision Pro: Hangi geliştiriciler başlangıçta orada olmak ister?

Apple'ın ilk uzamsal bilgisayarı Vision Pro 2024'ün başında ortaya çıktığında, yeni bir uygulama mağazasının kapıları da açılacak: Kaliforniyalı bilgisayar üreticisinin ilk karma gerçeklik kulaklığını ilk kez 2024'te göstermesi sebepsiz değil. WWDC geliştirici konferansı. Apple'ın kendi yazılımına ek olarak, üçüncü taraf uygulamalarının potansiyel alıcıları 3.500 dolardan fazla harcamaya ikna edecek daha fazla katma değer yaratması amaçlanıyor. Peki hangi uygulamalar ilk arasında yer alıyor? Peki geliştiriciler bundan ne bekliyor? İpuçları aramaya gittik.

Reklamcılık

Geliştiriciler için, bir uygulama mağazasının ilk gününde orada olmak isteyip istemedikleri kararı her zaman bir karardır: Temmuz 2008'de iPhone için App Store piyasaya sürüldüğünde, ilk 500 uygulama büyük ilgi gördü – önemli ölçüde daha fazla Binlerce uygulamanın ortasında, yeni gelen birinin artık Apple'ın herhangi bir müdahalesine gerek kalmadan bekleyebileceği gibi. Öte yandan yeni cihazların hedef kitlesi yönetilebilir. Vision Pro söz konusu olduğunda, ilk yılda Apple'ın diğer ürün kategorilerinin çok altında kalacak; tahminler 450.000 ila 900.000 cihaz arasında değişiyor. Buna göre başlangıçta heyecan verici bir soru, başlangıçtan itibaren kaç geliştiricinin orada olacağı olacak. Şu anda Şubat ayında yayınlanacağına dair spekülasyonlar var. Vision Pro başlangıçta yalnızca ABD'de mevcuttur.

ABD'den gelen isimler

Apple, başlangıçta üçüncü taraf geliştiricilerden kaç tane ve hangi uygulamanın beklenebileceği konusunda şu ana kadar ağzını sıkı tuttu. Muhtemelen kulaklığın piyasaya sürülmesiyle bu durum değişecek. Geliştiricilerin uygulamalarını donanım üzerinde önceden test edebilecekleri geliştirici laboratuvarlarını duyuran bir basın bülteninde en az iki başlık önceden açıklandı: takvim uygulaması Fantastik Flexibits ve widget aracından Widgetsmith bağımsız geliştirici David Smith tarafından. Laboratuvarlar Münih dahil dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştirildi. Ancak katılımcı geliştiricilerin ayrıntılarla ilgili gizliliği korumayı kabul etmesi gerekiyordu.

Prensip olarak geliştiricilerin Vision Pro için uygulama programlama istekleri konusunda sessiz kalmaları gerekmiyor. İngilizce konuşulan ülkelerde OmniGroup'un başkanı Ken Case, proje yönetimi yazılımının Mastodon aracılığıyla duyurulduğunu duyurdu. OmniPlan VisionOS'un bir versiyonu üzerinde çalışılıyor.

Almanya'dan gelen var mı

Serbest meslek sahibi geliştirici Kevin Reutter, günlük planlayıcı uygulamasıyla Almanya'dan geliyor planlı kendilerini ifşa edenlere. “Vision Pro'nun piyasaya sürülmesini öncelikli olarak gelir elde etmek için birincil bir platform olarak görmüyorum. Ana hedefim görünür olmaktır. Vision Pro'nun ilk kullanıcılarının aralarından seçim yapabilecekleri yalnızca birkaç yüksek kaliteli uygulamaya sahip olmasını bekliyorum. “Ancak kullanıcılar Planny gibi bir uygulamaya rastlayıp beğenirse, onu diğer platformlarda da kullanmaları muhtemeldir. Bu, ağızdan ağıza olumlu haberlere yol açabilir” dedi Haberler'ye sorulduğunda. Ancak zamanla, VisionOS'un önemli bir yeni gelir kaynağı olmasını bekliyor: “Başlangıçtan beri orada olan ve sürekli olarak kalite sunan geliştiriciler için bu, bu, iyi bir itibara ve başarılı bir pazara girişe yansıyacaktır.” Planny, geçen yılın sonunda App Store Ödülü adaylarından biriydi.

VisionOS sürümünde Perjan Duro'nun MoneyCoach uygulaması.

(Resim: Perjan Duro)

Perjan Duro, ev kitabı ve bütçeleme uygulaması Para Koçu geliştirildi ve lansman gününde orada olmayı da planlıyor. Aynı zamanda uygulamasını da istiyor MoneySpacesMasrafların paylaşılabileceği bir VisionOS çeşidi olarak yayınlanacak. Ayrıca Vision Pro'ya yapılan zaman ve çalışma yatırımını başka bir platformun pazarlaması olarak görüyor: “iOS uygulamasına daha fazla ilgi gösterilmesini bekliyorum ve uygulamanın platformun yeteneklerini sergileyeceğini umuyorum.”

Laboratuvarlara katıldı

Haziran 2023'te Vision Pro'yu tanıttıktan birkaç hafta sonra Apple, VisionOS için ilk SDK'yı yayınladı. Ancak görüşülen iki geliştirici, geliştirme sürecini farklı şekilde hissetti. “MoneyCoach 9 yıldır piyasada olduğu için birkaç teknik zorluk yaşadım. O zamanlar ilk satırlar Objective-C'de yazılmıştı. VisionOS'u desteklemek benim için kodun yeniden yazılması anlamına da geliyor. Birçok özelliği modernize ettim ve ayrıca “Savaştım” Perjan Duro ilk haftaları ve ayları hatırlıyor. Kevin Reutter, SwiftUI kullandığı için daha az iş yapıyordu ve şöyle diyor: “Özelleştirme çalışmaları minimum düzeydeydi, o zamanlar Mac Catalyst'in üzerinde çalıştığından çok daha keyifliydi. Mac.” Ayrıca belgeler, videolar veya doğrudan geri bildirimler yoluyla Apple tarafından çok iyi desteklendiğini hissetti. Genç geliştirici laboratuvarlara katılmasına izin verilen ve Vision Pro'yu deneyimleme fırsatına sahip olanlardan biriydi. aksiyon.

Vision Pro için duyurulan başka uygulamalardan haberdar mısınız? Bize yazmaktan çekinmeyin.

(mki)

Haberin Sonu