Vision Biyoteknoloji’den 42 ülkeye teşhis kiti ihracatı

sıcakkafa

Yeni Üye
Pandemi ile bir arada günlük teşhis kiti üretimini 40 binden 350 bine çıkaran Vision Biyoteknoloji, halihazırda ürettiği teşhis kitlerini 5 kıtada 42 ülkeye ihraç ediyor.

Vision Biyoteknoloji CEO’su Engin Narinç, üretim tesislerinde rapid antijen testlerden, hamilelik testlerine kadar biroldukca farklı teşhis testlerinin üretimlerini gerçekleştirdiklerini, COVID-19 salgını ile birlikte üretim kapasitelerinin yüzde 90’dan fazlasını rapid antijen testlere kaydırdıklarını söylemiş oldu.

Günlük üretim kapasitelerinin 350 bin teşhis kitine kadar çıktığını aktaran Narinç, “COVID-19’un başlangıcından beri 80 milyon test ürettik. Lakin bu işletme COVID-19 ile bir arada var olmadı. Pandemi öncesi de biroldukça alanda süratli test kitleri üretiyorduk. Pandemiyle bir arada üretimimizi günlük 40 binlerden 350 bin düzeylerine çıkardık. Şu an halihazırda 5 kıtada 42 ülkeye ihracat yapıyoruz. Hükümetler ve hayli büyük firmalar ile çalışıyoruz. Süratli teşhis kiti piyasasında Avrupa şirketlerinden bir tık öndeyiz. Amerikan şirketleri ile başa baş durumdayız.” diye konuştu.

“Ar-Ge çalışmaları kararında eserimizi ülkemizde üretiyoruz”

Narinç, Paul Ehrlich Enstitüsü tarafınca yapılan bir araştırmada, Almanya’da en düzgün sonuç veren antijen süratli teşhis kitlerinden ikisinin kendileri tarafınca üretildiğinin belirlendiğini anımsatarak, şunları söylemiş oldu: “Biz Çin’den hazır plakaları alıp Türkiye’de kesip paketleyen bir firma değiliz. Biz önemli Ar-Ge çalışmaları kararında sıfırdan, üretim kademelerinin tamamını gerçekleştirerek eserimizi ülkemizde üretiyoruz. 450 civarında işçimiz ile üretimimizi sürdürüyoruz. Bizim işçimizin kıymetli bir kısmı üniversite öğrenciliği vaktinde burada işe başlamış, operasyona katılmış arkadaşlarımızdan oluşuyor. Yani kurum kültürümüz pandemi öncesinde oturmuş durumdaydı. Bu da bu biçimdesine değerli bir başarıyı birlikteinde getirdi.”

Satışların yüzde 60’ı AB ülkelerine

Üretimlerinin yüzde 40’nı Almanya piyasasına gönderdiklerini aktaran Narinç, bu ülkeyi İtalya ve Fransa’nın takip ettiği bilgisini verdi. Narinç, satışlarının yüzde 60’nı Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Afrika’nın parlayan yıldızları Somali ve Kenya’ya da ihracatımız var. Güney Amerika pazarında Kolombiya, Peru ve Panama pazarında epeyce uygun durumdayız. Regülasyon süreçlerinin tamamlanması ile bir arada Avustralya piyasasına da 2022 bitmeden girmiş olacağız.” tabirlerini kullandı.

Engin Narinç, Türkiye’de sertifikasyon kuruluşlarının bilhassa medikal eserler dalı için yetersiz olduğunu da lisana getirdi. Nitelikli ihracat yaptıkları için yurt haricinde önemli bir regülasyon sürecini tamamlamaları gerektiğini anlatan Narinç, şunları kaydetti: “Türkiye’de maalesef sertifikasyon süreçlerini yaptırabileceğimiz gerekli yeterlilikte kurumlar yok. Yerli firmalar olarak sertifikasyon süreçlerini yurt haricinde yürütmek zorunda kalıyoruz. Bu da önemli bir vakit kaybına sebep oluyor. Şayet gerekli sertifikasyonu Türkiye’de yaptırabilseydik biz bu eserleri 6 ay yahut 1 sene evvel Avrupa ülkelerinde tanınan hale getirebilirdik.”