Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Rusya’yla münasebetler 2014’te kesilmeliydi

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Rusya’yla münasebetler 2014’te kesilmeliydi
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba, mahallî medyaya açıklamasında, Rusya’yla diplomatik ilgileri kesme taleplerini kıymetlendirdi.

Kuleba, “Diplomatik alakaları 2014’te kesmek gerekiyordu. Artık bu hususa dönmek için epey üst seviyede feci bir şeyin yaşanması gerekiyor, zira diplomatik münasebetlerin kesilmesi idam cezası demek. Bu husus Ukrayna medyasında daima dolaşıyor. Bu, gerçek siyasetten uzak bir telaffuz. Bunun hoş bir slogan olduğunu anlıyorum, lakin hiç bir faydası yok. Birisi fark etmediyse ortamızda aslına bakarsanız fiili bir münasebet yok ve gidip öylesine bağ koparmak makul olmayan bir adım. Sert adımlardan yanayım lakin sertliğin makul, niyetli ve vaktinde olması gerektiğine inanıyorum. Yalnızca etrafta koşuşturmak, el kol sallamak ve alakaları kesmek etkisiz” sözlerini kullandı.

‘ABD’nin yardımı 1 milyar dolar olmalı’

Dışişleri Bakanı Kuleba, ayrıyeten ABD’nin Ukrayna’ya mali yardımını da kıymetlendirerek, “ABD’nin Ukrayna’ya mali takviye düzeyinin yılda 1 milyar dolara ulaşması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Kuleba, bunun önümüzdeki senelerda gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu ölçünün kıymetli bir kısmı güvenlik dalına gitmeli. ABD’den 1 milyar yahut daha fazla yardım alan ülkeler kulübü, seçkinler kulübüdür. Bu, rastgele bir statüden hayli daha âlâ, zira gerçek pratik yardım manasına geliyor.”

Ayrıyeten Ukrayna’nın ne vakit NATO üyeliğiyle ilgili hareket planını alacağını bilmediklerini söyleyen Kuleba, sürecin çok uzadığını belirterek, NATO ortasında Ukrayna’nın üyeliğine karşı olan ülkelerin olduğunu argüman etti.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.