Saten Akmaz nedir ?

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Saten Akmaz Nedir?

Saten Akmaz (bazen kısaltılarak SA olarak adlandırılır) bir kronik bir rahatsızlık olan duyusal uyarılma bozukluğu (Sensory Processing Disorder, SPD) olarak adlandırılır. SPD insanların duyularını etkileyen herhangi bir fiziksel veya zihinsel rahatsızlık olmadan, duyusal verileri algılamalarını ve yanıt vermelerini etkileyen bir durumdur. SPD, çoğu zaman vücut hareketlerinde ve davranışlarda belirgin olmayabilir, ancak kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir.

SPD'nin Belirtileri

SPD genellikle farklı duyuların (işitme, görme, tat, dokunma, koku, denge ve pozisyon) algılanmasını etkileyen belirtileri içerir. SPD'nin en sık belirtileri şunlardır:

-Hareket ve davranış anormalitesi
-Duyular arasında çarpışma
-Uyku problemleri
-Duyusal uyarılmada aşırı hassasiyet
-Duyular arasında farklılıklar
-Uykuya hazırlanmada güçlük
-Görme alanındaki dengesizlikler
-Anormal ses tepkileri

SPD'nin Tedavisi

SPD çoğu zaman diğer psikolojik rahatsızlıklarla beraber görülebilir, bu nedenle, bir SPD tanısı konulmasından sonra, kişiye tıbbi ve psikolojik destek sağlanması önemlidir. Tedavi, duyuları algılamayı ve bunu işlemeyi kolaylaştırmak için diyet, egzersiz, meditasyon, duyusal uyarılma aktiviteleri, terapi ve eğitim gibi farklı yaklaşımları kapsayabilir. Buna ek olarak, hastaların eğitim programlarına veya çalışma ortamına uyum sağlamasına yardımcı olan özel eğitim veya terapi de önerilebilir.