New York’ta sinema şenliğine davet edilen neo-Nazi Azov Taburu üyesine protesto

dunyadan

Global Mod
Global Mod
New York’ta sinema şenliğine davet edilen neo-Nazi Azov Taburu üyesine protesto
ABD’nin New York kentindeki Manhattan’da bulunan Görsel Sanatlar Okulu, geçen hafta ‘ABD’deki en büyük belgesel sinema festivali’ olarak nitelendirilen bir aktiflik düzenledi.

Etkinliğin iştirakçileri içinde Ukraynalı neo-Nazi Azov Taburu mensubu Dmitriy Kozatskiy de yer aldı.

Kozatskiy, aktiflikte yaptığı konuşma sırasında iştirakçilerden biri tarafınca protesto edildi. Kozatskiy’in konuşması sırasında göstericilerden birinin ‘Hey, bir sorum var’ dediği ve “niçin buradaki her insanın Bay Kozatskiy’in açık bir neo-Nazi olduğunu öğrenmesine müsaade vermiyorsunuz?” tabirlerini kullandığı görüldü.

So I was just kicked out by @DOCNYCfest for pointing out their “special guest speaker” Dymtro Kozatsky is a Neo-Nazi in the openly Nazi Azov Regiment who participated in the attacks on Donbass civilians. DocNYC tried to hide his affiliations, why? pic.twitter.com/INgzFaLUMa

— Kayla (@kaylapop_) November 14, 2022

Söz konusu protestocunun Kayla Popuchet isminde, New York’ta yaşayan bir öğrenci olduğu Halk Demokrasisi Hareketi’nin organizatörleri içinde yer aldığı öğrenildi.

Popuchet, Kozatskiy’in ‘Hitler ve gamalı haç fotoğraflarıyla fotoğraflar paylaştığını’ belirterek, “Donbass’ta çocukların öldürülmesinde parmağı var” dedi.

‘Biz bir neo-Nazi’yi kutluyoruz’

Popuchet’in “30’larda Almanların yaptığı üzere propaganda yapıyoruz” ve “O bir neo-Nazi ve biz bir neo-Nazi’yi kutluyoruz” dediği fark edildi.

Öte yandan Sputnik’e röportaj veren Popuchet, tutum almak zorunda hissettiğini, zira ‘en azından birinin New York halkını Kozatskiy’in gerçekte kim olduğu ve Rusya ve Ukrayna hakkındaki anlatıyı kimin denetim ettiği konusunda bilinçlendirmeye çalışmasının kıymetli olduğunu’ belirtti.

‘Naziler ve müttefikleri bize hangi tarafı tutmamız gerektiğini söylüyor’

“Gerçekte bize hangi tarafı tutmamız gerektiğini Naziler ve müttefikleri söylüyor” diyen Popuchet, bu mevzuda konuştuğu için iki kişi tarafınca şiddete maruz kaldığını da kelamlarına ekledi.

Öğrenci, “Kalabalık bana ‘lanet kaltak’ ve ‘Kremlin zırvası’ derken, birileri beni tuttu ve dışarı atmaya çalıştı fakat nihayetinde onların anlatılarına meydan okumanın hala kıymetli olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen herkesi ikna edemedim ancak tahminen birkaç kişi Batı’daki anlatı hakkında sorular sormaya başlamıştır” diye konuştu.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.