Kovid-19 kısıtlamalarını gevşetiyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Devlet Konsebir daha bağlı Müşterek Salgın Müdafaa ve Denetim Sistemi, Kovid-19 önlemlerinin uygulanmasında yeni yaklaşımları deklare etti.

Buna göre, hastalık belirtisi göstermeyen yahut yavaşça belirti gösteren hadiseler ve onlarla yakın temastakiler meskenlerinde karantinada kalabilecek.

Yeni uygulamayla müspet olayların 7 gün, yakın temastakilerin ise 5 gün konutlarında tecrit edilmesi kâfi olacak.

Son bir haftadır başşehir Pekin’de ve Guangcou üzere öteki büyük kentlerde halihazırda uygulanmaya başlandığı gözlenen önlem, Çin’in katı salgın denetim önlemlerinde kıymetli bir değişime işaret ediyor.

Test kararı ve sıhhat kodu gösterme zaruriliği kaldırılıyor

Öte yandan, ülkede günlük ömrün kesimi haline gelen, sıhhat kodu ve test kararı gösterme zaruriliği da kaldırılacak.

Seyahatlerde ve kamusal alanlarda sıhhat kodu ve test kararı zaruriliği kaldırılırken, bundan bu biçimde sırf hastanelere, okullara ve yaşlı bakımevlerine girişte kullanılacak.

Toplu test uygulamasının da terk edilmesi, PCR testleri yerine süratli teşhis antijen testlerinin kullanılması amaçlanıyor. PCR testleri sadece yüksek riskli bölgelerde ve risk kümesindeki bölümlerde çalışanlar için zarurî tutulabilecek, öbürleri için lakin istekli uygulanabilecek.

Yüksek riskli bölge değerlendirmesi fakat bina bazında yapılabilecek, apartman kompleksleri, mahalleler ve bölgeler tümüyle karantina altına alınamayacak.

“Sıfır vaka”dan çıkışın işaretleri

Çin’de 24 Kasım’da Urumçi’de karantinada olduğu argüman edilen apartmanda çıkan yangının akabinde fazlaca sayıda kentte Kovid-19 önlemleri protesto edilmişti.

Protestoların akabinde Çin idaresi, “sıfır vaka” ismi verilen salgın tedbire ve denetim önlemlerinin gevşetileceğine dair kimi işaretler vermişti.

Salgınla çabadan sorumlu Başbakan Yardımcısı Sun Çunlan, Ulusal Sıhhat Kurulu uzmanlarıyla yaptığı görüşmede, kısıtlayıcı önlemlerde basamaklı değişiklikler yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Sun, Omicron varyantının “daha bulaşıcı ama daha az ölümcül olduğunu” birinci defa lisana getirirken, resmi haber ajansı Xinhua’nın toplantıya ait haberinde “sıfır vaka” sözüne yer verilmemesi dikkati çekmişti.

Pekin’dilk evvel Guangcou, Çongçing, Şıncın ve Şanghay üzere büyük kentlerde karantina bölgelerindeki önlemler gevşetilirken, toplu taşımada ve kimi kamuya açık alanlarda test zorunluluğunun kaldırılacağı duyurulmuştu.

Son 24 saatte 25 bin 321 vaka

Çin’de sonbahardan bu yana Omicron’un bulaşıcılığı yüksek alt varyantlarının yol açtığı salgınlar niçiniyle hadise sayısı artmıştı.

Ulusal Sıhhat Komitesi datalarına bakılırsa, Çin ana kiçinde son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 4 bin 409, göstermeyen 20 bin 912 hadise tespit edildi, virüs niçiniyle hayatını kaybeden olmadı.

Vaka sayısının nüfusa oranla az bulunmasına ve büyük kısmının hastalık belirtisi göstermemesine karşın Çin, “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerini uygulamaya devam ediyordu.

Kovid-19 hadiselerini ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması yahut kapalı devre sürdürülmesi üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor. Önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Çoğu ülke virüsle muhakkak bir ahenk ortasında yaşamaya, ömrün akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken Çin’de, salgının başından beri başvurduğu kısıtlayıcı önlemleri sürdürüp sürdürmeyeceği tartışılıyordu.