Hindistan’da yeni Foxconn iPhone fabrikası

sıcakkafa

Yeni Üye
Apple’ın ana iPhone üreticisi Tayvanlı şirket Foxconn, Hindistan’daki üretim operasyonlarını büyük ölçüde genişletmeyi planlıyor. Yeni bir rapora göre, alt kıtada iPhone üretimini güçlendirmek için yaklaşık 700 milyon ABD doları, yaklaşık 660 milyon avro yatırım yapılacak. Foxconn Technology Group, bağlı kuruluşu Hon Hai Precision Industry Co. Ltd. ile birlikte, ülkenin güneybatısındaki Hindistan’ın Karnataka eyaletinin başkenti Bengaluru havaalanı yakınında 120 hektarlık bir alan inşa edecek.

En son iPhone’lar zaten “Hindistan’da üretildi”

Apple yıllardır üretimini çeşitlendirmeye çalışıyor, ancak ancak yavaş yavaş başarılı oluyor. Son zamanlarda, Apple’ın Noel çeyreğini bozan Çin’deki büyük üretim sorunları nedeniyle yeni bir ivme devreye girdi. Mevcut iPhone modelleri, grubun gelecekte hızlandırmayı planladığı alt kıtada şimdiden üretiliyor. Bununla birlikte, aynı zamanda, bileşenlerden de daha bağımsız hale gelmek için birincil ürünler için yerel bir tedarik zinciri kurulmalıdır. Hindistan’da da uygun işçi bulma sorunları var, Apple’ın efsanevi gizlilik şartı her zaman gözetilmiyor ve çok fazla bürokrasi var.

Yine de, bu planları durduruyor gibi görünmüyor. Finans haber ajansı Bloomberg, Bengaluru’daki tesisin iPhone’ların son montajı için kullanılacağını yazdı. Örneğin e-araba endüstrisinden diğer müşterilere de ilgili bileşenlerle birlikte hizmet verilmesi de düşünülebilir. Yatırım, Foxconn’un bugüne kadar Hindistan’da yaptığı en büyük tek yatırımlardan biri. “[Sie] Bloomberg’e göre, Çin’in dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticisi statüsünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunun altını çiziyor.

Bir fabrikada 100.000 iş

Üretim ölçeği büyük olmalıdır. Bengaluru’da yoğun zamanlarda yaklaşık 100.000 kişinin çalışabileceği söyleniyor. Karşılaştırma için: Zhengzhou’daki dünyanın en büyük iPhone fabrikasında şu anda 200.000 kişi çalışıyor, ancak yoğun zamanlarda bu sayı 300.000’e kadar çıkabilir. Zhengzhou, tatil alışveriş sezonu öncesinde Apple’ı çok endişelendiren fabrikaydı. Yerel yönetim birkaç korona tecrit uygulamıştı, ardından birçok işçi istifa etti ve protestolar patlak verdi. Bu nedenle iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’i ele geçirmek başlangıçta zordu. Durum ancak Ocak ayında normale döndü.

Bloomberg’in pazar analizi departmanı, yeni konumun “Hon Hai için Çin’den daha hızlı bir kaymanın habercisi olabileceğini” tahmin ediyor. “Bu fabrika tamamlandığında, Hindistan’daki bileşen tedarikini önemli ölçüde iyileştirebileceğini ve ülkenin iPhone montajındaki payını şu anki yüzde 5’in altından yüzde 10-15’e çıkaracağını tahmin ediyoruz.” Resmi bir onay hala beklemede. Üretimi kurmanın ne kadar süreceğini söylemek de şu anda mümkün değil.

Mac & i'den daha fazlası

Mac & i'den daha fazlası

(bsc)

Haberin Sonu