Gatekeeper hizmetleri: Apple AB kararına itiraz ediyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Dijital Piyasalar Yasası üzerinde büyük mücadele başlıyor: Apple, mahkemenin Cuma günü açıkladığı üzere, AB Komisyonu’nun daha önce aldığı kararlara karşı Avrupa Birliği Adalet Divanı’na iki davada itirazda bulundu. Daha önce Meta ve TikTok’un da kapı bekçisi statüsüne karşı önlem almak için bu yola başvurduğu biliniyordu.

Reklamcılık

Avrupa Birliği Adalet Divanı henüz Apple’ın itirazını yayınlamadı; toplam iki davayla ilgilidir (T-1079/23 ve T-1080/23). Buna göre şirketin konuyu nasıl savunacağı ve AB Komisyonu’nun tam olarak hangi kararlarına itiraz edileceği şimdilik belirsizliğini koruyor. Düzenleyiciler Eylül ayında Apple’ı bekçi olarak sınıflandırmıştı. Merkezi platform hizmetleri olarak iOS, App Store ve Safari tarayıcısı Dijital Piyasalar Yasası kurallarına tabi olmalıdır.

Apple’ın App Store’u korumak istediği iddia ediliyor

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın App Store’u mümkün olduğu kadar bundan korumak istediği söylendi. Geçtiğimiz aylarda Apple, yalnızca bir App Store’u değil, her işletim sistemi için ayrı olmak üzere toplam beş farklı App Store’u işletmesini önermişti. Apple, yalnızca iPhone’lardaki App Store’un yeni kurallara uymaya yetecek kadar kullanıcısı olduğundan, diğer işletim sistemlerindeki App Store’un muaf tutulması gerektiğini savundu.

AB Komisyonu bunu zaten reddetmişti: Onların görüşüne göre, App Store her zaman uygulama satmaya hizmet ediyor ve bu nedenle işletim sistemleri arasında temel olarak farklılık göstermiyor. Buna göre, AB Komisyonu şu ana kadar genel olarak App Store’u yeni kurallar kapsamına giren merkezi platform hizmeti olarak adlandırdı. Bunlar, örneğin Apple’ın, uygulama sağlayıcılarının uygulama içi satın alma işlemleri için kendi satın alma arayüzlerini kullanmasını zorunlu kılmasını yasaklar. Buna ek olarak, iPhone şirketi şu ana kadar neredeyse tüm uygulama içi satın alma işlemleri için ödenmesi gereken komisyonunu korudu; bu milyar dolarlık bir iş. Apple, yatırımcıları Avrupa’daki düzenlemelerin “önemli olumsuz etkileri” olabileceği konusunda uyarmıştı.

Apple, RCS için Mesajlar uygulamasını açıyor

Bir rapora göre Apple, iMessage’ın çekirdek platform hizmeti olarak sınıflandırılmasını ve dolayısıyla birlikte çalışabilir hale gelmesini de engellemeye çalışıyor. Perşembe akşamı Apple şaşırtıcı bir şekilde iMessage ve SMS’e paralel olarak gelecekte mesajlaşma uygulamasında RCS’yi destekleyeceğini duyurdu. Bu, iMessage’ı AB’nin ateş hattından çıkarmak için bir çıkış noktası görevi görebilir. Komisyon şu anda iMessage ve iPad işletim sistemi iPadOS konusunda nasıl ilerleneceğini inceliyor.

(1 pound = 0.45 kg)

Haberin Sonu