EnBW, KLM, TeamViewer: Avrupalı şirketler iş için VisionOS uygulamaları geliştiriyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Podcast'leri dinleyen herkes onları tanıyacaktır: Eski adıyla Facebook olan Meta, ister vasıflı kaynakçı eksikliğini gidermek için ister sanal gerçeklik kullanan oftalmologların daha iyi eğitiminin bir parçası olarak olsun, olası profesyonel uygulamalarını tartışarak reklamlarda Quest kulaklıklarını tanıtıyor. Sosyal medya şirketi, meta veri tabanının halihazırda gerçek etkiler yarattığı sonucuna vardı. Apple açıkçası bu konuda geri adım atmak istemiyor: Quest'in rakibi Vision Pro'nun üreticisi, VisionOS iş uygulamaları için çeşitli şirketlerle çalışıyor. Bunlar arasında bazı büyük Avrupalı şirketler de var.

Reklamcılık

Kulaklıkta kurumsal sınıf

Kurumsal pazarlama şefi Susan Prescot, Apple'ın bu ay açıkladığı gibi “şirketlerin Apple Vision Pro ile işyerinde neyin mümkün olduğunu yeniden tanımlaması için muazzam fırsatlar” gördüğünü söyledi. Kulaklıklı mikrofon seti, Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) ve diğer “kurumsal düzeyde” özellikler gibi yeteneklere sahiptir. “Uzaysal hesaplamanın dünya çapında endüstrilerde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz.” VisionOS, macOS, iOS ve iPadOS temel alınarak oluşturulmuştur ve kurumsal müşterilerin operasyon için gözleri, elleri ve sesi kullanan güçlü uygulamalar geliştirmesi çok kolaydır.

Apple'ın bahsettiği şirketler arasında şaşırtıcı sayıda ABD pazarı dışında da yer alıyor; ancak Vision Pro hâlâ yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde mevcut ve Avrupa lansmanı henüz duyurulmadı. Şirketler gözlükleri yalnızca ABD'de satın alarak veya Apple'ın geliştirici ilişkileri departmanından doğrudan yardım alarak alabiliyor.

KLM, SAP, EnBW, TeamViewer ve Porsche

Apple, şirket uygulamalarına örnek olarak Hollandalı havayolu KLM'nin eğitim ve simülasyon programını gösteriyor. “Motor Atölyesi” adı verilen yazılım, teknisyenlerin çeşitli uçak motorlarına nasıl bakım yapacaklarını adım adım öğreterek eğitim vermelerine olanak tanıyor. Bir KLM yöneticisinin Vision Pro'nun filo kullanılabilirliğini bile artırabileceğini söylediği aktarılıyor. Alman yazılım şirketi SAP, SAP Mobile Start gibi Analytics Bulutunu da VisionOS için hazırladı. Vision Pro, mevcut karmaşık veri yapılarına yönelik “tamamen yeni bilgiler” sağlar. Mobile Start ise kulaklıktan tüm SAP iş uygulamalarına “daha önce hayal edilemeyecek bir şekilde” erişim sağlamayı amaçlıyor.

Vision Pro'nun şirket kullanıcıları arasında, kulaklıkta enerji altyapı projelerinin görselleştirilmesini sunan güney Alman enerji şirketi EnBW de yer alıyor. Bölge sakinleri ve diğer ilgili taraflar, verileri sorgulamak da dahil olmak üzere rüzgar türbinlerinin, güneş enerjisi çiftliklerinin veya elektrikli araç şarj istasyonlarının gerçek hayatta nasıl göründüğünü görebilir. Alman uzaktan bakım uzmanı TeamViewer da Vision Pro'da temsil ediliyor ve kulaklıktan uzaktan yönetime olanak tanıyor. Apple daha önce Porsche ile VisionOS işbirliği yapacağını duyurmuştu ve hatta Apple patronu Tim Cook, spor otomobil üreticisinin bir videosunda yer almıştı.

(bsc)

Haberin Sonu