Çin’in 2022 Pekin Olimpiyatları’ndan daha sonra Tayvan’a saldıracağını söyleyen Trump: Bir şeyler olacak

dunyadan

Global Mod
Global Mod
Çin’in 2022 Pekin Olimpiyatları’ndan daha sonra Tayvan’a saldıracağını söyleyen Trump: Bir şeyler olacak
Eski İngiliz Avrupa Parlamentosu üyesi Nigel Farage’a verdiği bir demeçte Trump, Joe Biden liderliğindeki yeni ABD idaresi ve Çin ile artan gerginliklere ait değerlendirmelerde bulundu. ABD’nin dünyada nasıl bir pozisyonda bulunduğu sorulan Trump, şu biçimde karşılık verdi:

“Şimdiye kadarki en düşük pozisyonda olduğunu düşünüyorum. Daha evvel hiç bu biçimde bir pozisyonda olduğumuzu zannetmiyorum. Artık hürmet görmüyoruz.”

Trump, ABD’nin artık hürmet görmediği tarafındaki görüşünü, Çin’in Tayvan’a yönelik siyasetlerini örnek göstererek deklare etti:

“Size söylüyorum, daha evvel Tayvan üzerinde uçan uçaklar yoktu, ismi dahi anılmıyordu. Ben Liderken Tayvan hakkında konuşmuyordunuz. Şu anda yaptıkları şeyler yaşanmıyor olacaktı.”

Çin ordusu, Trump’ın başkanlık devrinde Eylül 2020’de, Tayvan hava alanına iki defa girmişti.

Trump ayrıyeten, Pekin’in yakında Taipei’ye askeri bir atak yapacağını ima etti:

“Bence Çin Olimpiyatlar’ı bekliyor. Ve tahminen daha sonrasında birşeyler olacak.”

2022 Pekin Kış Olimpiyatları, 4-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek.

Trump, röportajın devamında “Biroldukca insan, öngörü işinde pek uygun olduğumu söylüyor” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.