BK Basketbol, yeni şampiyonluklar için Espor’a adım atıyor

bilimsel

Üye
Bu dönem FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi ve Türkiye Sigorta Basketbol Harika Ligi’nde uğraş eden Bahçeşehir Koleji Basketbol Kadrosu, parkelerdeki muvaffakiyetini sanal dünyaya taşıyor. 2022-23 döneminden itibaren NBA 2K oyunuyla Türkiye Espor Basketbol Ligi’nde yer alacak olan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü’nde Lider Hüseyin Yücel, bu atılımın kendilerini heyecanlandırdığını söyleyerek, “Espor dalı son senelerdaki yükselişini pandemi daha sonrasında da hızlandırarak devam ettirdi. 2025 yılı için 1.87 milyar Dolar pazar pahasına ve 600 milyon kişinin üzerinde takipçi kitlesine sahip olması beklenen bu branş, gençlerin istek ettiği bir alan. Artık onlarca oyunun, oyuncunun ve platformun olduğu, başlı başına bir dal haline geldi. Hal bu biçimde olunca, biz de bilhassa kendi öğrencilerimizden gelen artan talebe karşılık vermek ismine bu biçimde bir teşebbüste bulunmanın vakti geldiğini düşündük. olağan olarak bu yükselişi ve gelişimi teknolojiden bağımsız düşünmek mümkün değil. Esporun bugünün olduğu kadar yarının da problemi olduğuna inandık ve her alanda olduğu üzere burada da adımlarımızı yarınlar için atmayı kendimize görev gördük. Bu yeni adımın hem kulübümüze tıpkı vakitte Türk espor topluluğuna güzel olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

Bahçeşehir Esports; Fenerbahçe , Galatasaray , Beşiktaş , Trabzon, Regnum Carya, İstanul Wild Cats ve Team Auora espor kadrolarının da yer aldığı NBA 2K oyununda, Türkiye Espor Basketbol Ligi’nde (TEBL) yarışını sürdürecek. 6 Kasım’da başlayarak 8 hafta devam edecek ligi birinci dört sırada tamamlayan kadrolar içinde yaşanacak olan play-off çabasından daha sonra ise Türkiye şampiyonu unvanı sahibini bulacak.

Bu dönem için kadro çalışmalarını online olarak sürdüren Bahçeşehir Esports, 4’ü yabancı olmak üzere 8 kişilik oyuncu takımı ile lige katıldı. Teknik takıma ek olarak, kulüp ismine espor branş yöneticisi olarak Seçkin Topaloğlu nazaranv yapacak.

Seçkin Topaloğlu, mevzuyla ilgili, “Espor kesiminin dünyada uzun yıllardır geliştirmeye çalıştığı altyapı modeli ve genç atletlerden oluşan esporun eğitim ile alakası konusunda 5 yıldır Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde oluşturduğumuz bilgi-birikimimizi, Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü altında Bahçeşehir Esports ismi ile profesyonel arenada da devam ettireceğiz. Birinci etapta NBA 2K ile başlatmış olduğumız branşımızı ilerleyen periyotlarda farklı konsol oyunları ile, daha sonraki kademede ise farklı platform ve tıpta oyunlar ile geliştirmeyi planlıyoruz. Bilhassa eğitim süreçlerini destekleyecek ve öğrencilerimizin kadro çalışması, analitik düşünme ve sorun çözme üzere yetkinlikler kazanabileceği oyun ve oyun cinslerinde takımlaşmamız devam edecektir. Spor kulübümüzün sahip olduğu yanlışsız altyapı ile sürdürülebilir muvaffakiyet külçeşidini espor branşımızda da devam ettirmek hedefindeyiz” cümlelerine yer verdi.

İHA