Biber Ve Domates Ezmesi Vitamin Deposu

AAmaan

Global Mod
Global Mod
Biber Ve Domates Ezmesi Vitamin Deposu Tanımı İçin Malzemeler

• 2 kg domates
  • 1 kg sivri biber
  • 1 kg kırmızı kapya biber
  • 1 su bardağına yakın sıvı yağ (bardak ölçüsü 200 ml.)
  • 1 su bardağına yakın sirke
  • 2 baş sarımsak
  • 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 yemek kaşığı biber ve domates karışık salça
  • 1 demet maydanoz
Cam kavanoz istediğiniz ebatta

Biber Ve Domates Ezmesi Vitamin Deposu Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

Herkese iyi sağlıklı günler diliyorum. Size bugün sofranızdan eksik etmeyeceğiniz ezme tanımı vermek istiyorum. İçinde en hayli c vitamini bulunduran biberi, maydanozu, antibiyotiği aratmayan bol sarımsağı, lezzet katan likopen deposu domatesiyle bağışıklık sistemimiz hayli kuvvetlenecek. Çocuklarınıza acısız kendinize acılı yapabilirsiniz.Gelelim imaline;.

1. Öncelikle biberler domates ve maydanoz yeterlice yıkanır.
  2. Biberler ayıklanır domates isteğe bağlı sıcak sudan geçirilip kabukları soyulur. (kabuklarında bilhassa likopen olmasından dolayı rondodan geçireceğimiz için ben soymadım. )
  3. Sarımsaklar ıslatılarak soyulur, maydanoz incecik kıyılır.
  4. Rondodan sırayla biberlerle sarımsak ince çekilir tencereye boşaltılıp ocağa temalır, sıvı yağ ek edilerek 10 dakika kadar pişirilir, 1 yemek kaşığı salça, rondodan çektiğimiz domates, sirke ve tuz da tencereye ek edilerek 5 dakika daha kaynatılır.
  5. Geniş bir tencerede kaynamakta olan suya cam kavanozlar batırılıp çıkartılır ezme sıcak sıcak doldurulur. Acılı seven doldurma esnasında kavanozların bir kısmına acı top biber ek edebilir.
  6. Sıcak sudan geçirilen yeni kapakla iki geri bir ileri kapaklar kapatılıp örtü altında bir gece bekletilir.
  7. Ezmemiz nefis oldu soğuduktan daha sonra serin bir ortamda en az 1 yıl kalabilir, açtığınızda buzdolabında koruma edilmelidir, ister kahvaltı da isterseniz yemek sofrasında üzerinde ceviz ve zeytin kesimleriyle iştah açıcı bir lezzettir.Afiyet olsun.
Biber Ve Domates Ezmesi Vitamin Deposu Tanımı Fotoğraflı Yapılışı