ABD Sıhhat Bakanı Yardımcısı Rachel Levine, ülkenin birinci açık trans oramirali oldu

dunyadan

Global Mod
Global Mod
ABD Sıhhat Bakanı Yardımcısı Rachel Levine, ülkenin birinci açık trans oramirali oldu
Independent Türkçe için Kerim Çelik’in çevirdiği habere nazaran, hali hazırda ABD’nin halk sıhhatinden sorumlu Sıhhat Bakanı Yardımcısı misyonunu yürüten Rachel Levine, Kovid yahut doğal felaketler üzere sıhhat krizlerine müdahale için hükümete bağlı sıhhat çalışanlarını gönderen 6 bin kişilik ABD Halk Sıhhati Hizmeti Birliği’nde amiral oldu.

Levine, salı günkü açıklamasında, “Kovid-19’un bu karanlık günlerinde bir yol gösterici olmaya hazır halde, size ve bu büyük ulusa hizmet için çalışarak bu üniformayla karşınızda duruyorum” dedi:

“ABD Halk Sıhhati Hizmeti Muvazzaf Birliği’nin birinci bayan amirali ve 8 üniformalı hizmetin birinci açık trans oramirali olarak hizmet etmekten onur duyuyorum.”

1889’da kurulan Birlik, ülkenin araştırma gemilerine kılavuzluk yapan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi Muvazzaf Subay Birliği ve öteki 6 askeri hizmetiyle birlikte ülkenin 8 üniformalı hizmeti içinde yer alıyor.

Amiral Levine konuşmasına şöyleki devam etti:

“Bu epey değerli bir fırsat. Yapabileceğim tesir ve temsil ettiği şeyin tarihi tabiatı sebebiyle bu rolü üstlenmek bir onur. Bendilk evvelki hem bilinen tıpkı vakitte bilinmeyen LGBTQ+ bireylerin açtığı yoldan ilerliyorum. Çeşitlilik bizi daha kuvvetli kılıyor.”

Sıhhat yetkilileri ve çeşitlilik savunucuları atamayı kutladı.

Sıhhat ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, yaptığı açıklamada “Amiral Levine’in birinci açık trans oramiral olarak tarihi ataması ülkece eşitlik doğrultusunda ileriye atılmış dev bir adımdır” dedi.

GLAAD isimli STK da, “Bir defa daha tarih yazdığı için Dr. Rachel Levine’e tebrikler” açıklamasında bulundu.

Kimi korumalar ise habere sert reaksiyon gösterdi. Judicial Watch isimli muhafazakar hukuk kümesinin lideri Tom Fitton, atamayı “halk sıhhati hizmetleriyle kota siyaseti yapmak” diye niteledi.

Pensilvanya eyaletinin eski sıhhat bakanı olan Dr. Levin, Pensilvanya Eyalet Üniversitesi Milton S. Hershey Tıp Merkezi’nde önde gelen bir tabipti. Dr. Levin’in çalışmaları, LGBT+ topluluğundan hastaların katıldığı kolaylaştırma kümelerini içeriyordu. Amiral Levin, 2011’de cinsiyet değiştirmişti.

Joe Biden, idaresinin ABD tarihinin en çeşitlisi olacağı kelamını vermişti.

ABD Lideri aralıkta, “Size kelam veriyorum, herkesi (Asya-Amerikalı, Afro-Amerikalı, Latin, LGBTQ) temsil eden en çeşitli kabineyi nazaranceksiniz” demişti.

Şimdiye kadar temsilde, Kamala Harris’in birinci siyahi ve Güney Asya kökenli lider yardımcısı olması üzere kayda bedel adımlar atıldı. Biden’ın kurum adaylarının yüzde 58’i bayanlardan oluşurken, kabinesi de birinci bayan Hazine Bakanı’nı, birinci Amerikan Yerlisi İçişleri Bakanı’nı ve beyaz olmayan birinci bayan İktisat Danışmanları Kurulu Lideri’ni içeriyor.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.