YÖK’te üniversite hastanelerindeki sıhhat işçisine ait toplantı

sıcakkafa

Yeni Üye
Üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat çalışanına yönelik ek ödeme konusundaki mevzuat çalışmasına ait Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Erol Özvar başkanlığında, bünyesinde tıp fakültesi bulunan 81 devlet üniversitesinin rektörleriyle toplantı yapıldı. Özvar, toplantının akabinde sürecin yol haritasını rektörlere anlattı.

Üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat işçisinin, özlük hakları konusunda mağduriyet yaşamaması için hassasiyetle ve kararlı bir biçimde çalışıldığını vurgulayan Özvar, sorunun mümkün olan en kısa müddette tahlile kavuşturulacağını bildirdi.

Özvar, şunları kaydetti: “Yükseköğretim kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat işçisinin rastgele bir hak kaybına uğramayacak biçimde özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin yapılması için Yükseköğretim Şurası bünyesinde başlatılan yasal mevzuat çalışması acilen tamamlanacaktır. Bu mevzudaki çalışmalarda Sıhhat Bakanlığının 12 Ağustos 2022 tarihindeki ve 31921 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ek Ödeme Yönetmeliği ile sıhhat işçisine döner sermayeden yapılacak ek ödeme oranlarında iyileştirmelere eş bedel bir düzenleme temel alınacaktır. Yükseköğretim kurumlarına bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde çalışan sıhhat işçisinin problemlerine kalıcı tahliller getirecek yasal düzenleme üzerinde çalışmalar devam etmektedir.”