Tüketici danışma merkezi Apple ve Google'ı eleştiriyor: DMA tam olarak uygulanmıyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Federal Tüketici Kuruluşları Birliği (vzbv), Apple ve Google'ın Avrupa Dijital Pazarlar Yasası'nın (DMA) gerekliliklerini 7 Mart'a kadar tam olarak uygulamamasını eleştiriyor. Dernek, ilgili değişikliklerin henüz Android ve iOS kullanıcıları tarafından tam olarak alınmadığını söyledi. DMA, tüketicilere daha fazla rekabet ve daha fazla seçim özgürlüğü sağlamayı amaçlamaktadır. Avrupa Komisyonu artık tüm DMA düzenlemelerinin derhal ve tüketicilerin yararına uygulanmasını sağlamalıdır.

Reklamcılık

Özellikle Android için, örneğin tüketici savunucuları önceden yüklenmiş herhangi bir uygulamayı kaldırma olanağından yoksundur. Tüm DMA düzenlemelerinin zorunlu hale geldiği son tarih itibarıyla Android 13 işletim sisteminde herhangi bir şeyi değiştirecek bir güncelleme mevcut değildi. vzbv, Almanya ve AB'deki akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir bölümünün şu anda DMA'nın mobil işletim sistemlerine yönelik yeniliklerinden hariç tutulmasını eleştiriyor. Android 13, Google'ın en popüler mobil işletim sistemidir ve Şubat 2024'te Avrupa'daki Android kullanıcılarının yüzde 32'si tarafından kullanılmıştır.

Apple acele etmiyor

Apple, DMA'nın son tarihine kadar iOS 17.4 ile ilgili bir güncelleme yayınladı. Bu, 2018'de piyasaya sürülen iPhone XS ile başlayan cihazlar için geçerlidir. Ancak vzbv, diğer şeylerin yanı sıra, Safari tarayıcısını tamamen kaldırma seçeneğinden yoksundur. Apple'ınki dışındaki bir harita uygulaması bile standart hale getirilemez. Burada iyileştirmeye ihtiyaç var.

Geçen hafta yayınlanan bir DMA uyumluluk planında Apple, en azından bu değişikliklerin gerçekleşmesi gereken bir zaman aralığını belirtmişti. Bununla birlikte, harita uygulamasının bu nedenle yalnızca Mart 2025'e kadar serbestçe seçilebilmesi gerekiyor. Yalnızca varsayılan tarayıcıyı seçmek değil, Safari'yi kaldırma olanağının da 2024 sonuna kadar planlanması planlanıyor. Görünüşe göre Apple, AB Komisyonu'nun bu belgeyi anlamasını umuyor. güvenlik endişelerini büyük bir zorluk olarak belirtiyor. Ancak Apple'ın bunu uygulamak için zaten birkaç ayı vardı. DMA Temmuz 2023'te yürürlüğe girdi ve bu tarihte talepler nihayet belli oldu.

AB Komisyonu'na çağrı

vzbv'nin yönetim kurulu üyesi Ramona Pop, “Bu, pek çok tüketicinin hâlâ hakları olan seçim özgürlüğüne sahip olmadığı anlamına geliyor” diyor. “Google, Apple, Meta veya Amazon gibi bekçilerin Almanya'daki insanların ne tükettiği üzerinde büyük etkisi var. Platformların bunu kendi çıkarları doğrultusunda kullanması rekabete de zarar verir. Avrupa Komisyonu, dijital pazarlara ilişkin tüm düzenlemelerin kapı denetleyicileri tarafından uygulanmasını yakından izlemeli, ihlallere karşı kararlı önlemler almalı ve şüpheli durumlarda soruşturma başlatmalıdır.”

Mevcut bilgilere dayanarak vzbv araştırması, iOS 17.4 işletim sistemine sahip bir Apple iPhone SE 2 ve Google Android 13 işletim sistemine sahip bir Samsung Galaxy S20 üzerinde gerçekleştirildi. Test için her iki akıllı telefon da fabrika ayarlarına sıfırlandı. Değerlendirme, yasal gereklilikleri temel alan geliştirilmiş bir kategori sistemi kullanılarak gerçekleştirildi. İnceleme, iOS 17.4'ün 6 Mart'ta ve Android için ise son tarih olan 7 Mart 2024'te piyasaya sürülmesinden sonra gerçekleştirildi.

İlk kontrolde vzbv, Google ve Apple için DMA'nın 6(3) (önceden yüklenmiş yazılımın ve standart ayarların kaldırılması) ve 6(4) (üçüncü taraf yazılım uygulamalarının yüklenmesi) Maddelerinin uygulanmasını inceledi. Meta, Amazon, Microsoft ve Bytedance'ı da içeren ağ geçidi denetleyicileri tarafından DMA'ya uyumun daha fazla kontrol edilmesi mümkündür.

(mki)

Haberin Sonu