Steril İnhalasyon Tesisi üretime geçti

sıcakkafa

Yeni Üye
GSK Türkiye ve Abdi İbrahim iş birliğinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin dayanağıyla hayata geçirilen Steril İnhalasyon Tesisi’nin resmi açılışı Abdi İbrahim Esenyurt Üretim Kompleksi’nde gerçekleştirildi. İki şirketin teknoloji, bilgi birikimi ve deneyiminin yapıtı olan tesis yatırımı ile ülkemizde ilaç üretiminin yerelleşmesi maksadına katkı sunulması ve 5 yıl ortasında toplam kıymeti 2 milyar TL’yi bulan 600 milyon adet nebül üretilmesi hedefleniyor.

GSK’nın liderliğinde geliştirilen ve teneffüs yolu hastalıklarının tedavisinde ilaç olarak kullanılan nebül teknolojisinin, Abdi İbrahim’in Esenyurt Üretim Kompleksi’nin içerisinde yer alan Steril İnhalasyon Tesisi’nde üretilecek olmasıyla, toplum sıhhati ve ülke iktisadına değerli katkılar sağlaması amaçlanıyor. 340 milyon TL meblağında bir yatırımla kurulan milletlerarası standartlardaki tesis, GSK Türkiye’nin son 10 yılda imza attığı en büyük yatırım olurken, şirketin tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi olma özelliğini de taşıyor.

GSK Türkiye Genel Müdürü Selim Giray, “Astım ve KOAH üzere teneffüs hastalıkları tüm dünyada ve ülkemizde değerli toplumsal sıhhat meseleleri içinde yer alıyor. Bugün ülkemizde yaklaşık 8 milyon kişinin bu hastalıklarla gayret ettiğini biliyoruz. Büyük bir grup öncülüğünde Avusturalya’daki GSK üretim tesisinden ülkemize gerçekleştirdiğimiz bu ileri teknoloji ve bilgi transferi ile küresel standartlardaki bir tesisi ülkemize kazandırmaktan ve ilaç üretiminin yerelleşmesine katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Steril İnhalasyon Tesisi’ni Abdi İbrahim ile 30 yılı aşkın bir müddetdir devam eden kuvvetli iş birliğimizin en değerli yansıması olarak görüyorum. İlaç ithalatından mahallî üretime geçişte değerli bir adım niteliğinde olan bu büyük yatırımı, kuvvetli altyapı ve eşsiz bilgi birikimi ile sadece kesimimiz için değil tüm ülkemiz için gurur kaynağı olan Abdi İbrahim ile hayata geçirmeyi bir ayrıcalık olarak kabul ediyorum. Tesisimizin ülkemize güzel olmasını ve ülkemizdeki milyonlarca hastanın şifa bulmasına vesile olmasını dilerim” dedi.

Ülke iktisadı ve ilaç bölümü için kıymetli bir yatırım

Abdi İbrahim Genel Müdürü Dr. Süha Taşpolatoğlu da, Abdi İbrahim olarak yalnızca bugüne değil geleceğe de hizmet etme şuuruyla, geleceğin tedavi muhtaçlıklarını da karşılayacak yatırımlar yapma vizyonuyla hareket ettiklerini söylemiş oldu. Tesisin hem dal birebir vakitte ülke iktisadı için ehemmiyetine işaret eden Dr. Taşpolatoğlu, şu biçimde dedi:

“GSK ile 30 yılı aşkın müddettir değerli bir iş iştiraki yürütüyoruz. Yaklaşık 4 senede hayata geçen bu yatırım projesiyle, iş ortaklığımızı taçlandırmış olduk. Tesis, GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek üretim merkezi pozisyonunda. Teneffüs, Abdi İbrahim için stratejik bir alan ve bu alanda tüm muhtaçlığa yetecek biçimde geniş bir eser portföyü sunuyoruz. GSK’nın bu alandaki yatırımı için Abdi İbrahim’i seçmesi bizim için gurur verici. Biz ülkemize, dalımıza, insanımıza ve grubumuza güveniyoruz. Öncü yatırımlarımızla ülkemizin ilaçta kıymetli bir oyuncu olma maksadına katkı sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne bizlere verdikleri dayanak, iş ortağımız GSK’ya pahalı iş birlikleri için bir kere daha teşekkür etmek isterim. Steril İnhalasyon Tesisimiz, bölümümüze ve Türkiye’ye iyi olsun.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lideri A. Burak Dağlıoğlu ise, şöyleki konuştu: “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2003 yılından beri ülkemizin kalkınması için biroldukca bölümde olduğu üzere hayat bilimleri özelinde de Ar&Ge ve inovasyonu destekleyerek yatırımları teşvik eden ve ihracatın artmasını sağlayan bir fazlaca ıslahat gerçekleşti. 7 milyar dolarlık ilaç pazarı ile dünyada birinci 20’de yer alan Türkiye, global sıhhat ekosisteminin ilgisini cezbeden bir merkez pozisyonunda. Yatırım Ofisi olarak nitelikli yatırımları hedeflerken, Türk şirketler ile milletlerarası şirketlerin başarılı ve kesimi güçlendirici iş birliklerini her vakit destekliyoruz. Teneffüs yolu hastalıklarında yerli ilaç tedariğimiz açısından son derece kıymetli olacak bu tesisin GSK’nın tüm nebül portföyünün üretildiği dünyadaki tek merkez olacak olması, bizim çoğunlukla vurguladığımız ülkemizin üretim, Ar&Ge, lojistik üzere bir epeyce alanda merkez olma özelliğini destekleyen başarılı bir örnek. GSK ve Abdi İbrahim İlaç’a 340 milyon liralık bu yatırım için teşekkür eder, yatırımın ülkemize iyi olmasını temenni ederim.”