NATO bakılırsavlisinin çarptığı Ezgi Aydındağ’ın annesi: Adil yargılanacağını düşünmüyorum

dunyadan

Global Mod
Global Mod
NATO bakılırsavlisinin çarptığı Ezgi Aydındağ’ın annesi: Adil yargılanacağını düşünmüyorum
Bir turizm tesisinde çalışan 19 yaşındaki Ezgi Aydındağ’a, işe gitmek için çıktığı yolda, NATO’da bakılırsavli ABD vatandaşı Reginald Thevenin çarptı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde 1 Temmuz tarihinde gerçekleşen olayda Ezgi felç oldu, bir fazlaca ameliyat geçirmek zorunda kaldı. Genç kızın felç kaldığı otomobil kazasında yüzde yüz kusurlu bulunan Thevenin hür bırakıldı. Savcılık soruşturmasının devam ettiği belgede Thevenin hakkında yurt dışı çıkış yasağı konuldu.

NATO’da misyonlu ABD vatandaşı Reginald Thevenin çarptığı 19 yaşındaki Ezgi Aydındağ’ın annesi Fikriye Aydındağ Sputnik’e konuştu.

‘Reginald, tatile gitmek için Bodrum’a yetişmeye çalışıyor tam gaz, ışıklarda kent ortasından geçerken kızıma vuruyor’

Anne Aydındağ, olayın nasıl geliştiğini şu sözlerle aktardı:

“Benim kızıma 1 Temmuz’da karşıdan karşıya geçerken, ışıklarda durmayan, frene bile basmayan bir araç canice çarptı. Çarptığı yerden 100 metre evvel de bir trafik ışığı vardı, oradan nasıl geçmiş? Okulun önündeki trafik ışığı bu, orada bir sürü çocuk da olabilirdi. Benim kızımın ardında da bir kişi vardı, ona da çarpabilirdi. Reginald Thevenin’in kızıma çarptığı araçta 2 tane Japon arkadaşı da varmış. Reginald Thevenin’e ulaşabilmek için tutanakları istedim jandarmadan. Numarayı aradık, yanındaki Japon arkadaşı çıktı. O aracı da kiralayan Japon arkadaşıymış esasen. Yorulduktan daha sonra Reginald’a vermişler aracı kullansın diye. Reginald da Bodrum’a yetişmeye çalışıyor tam gaz, tatile gidiyor. Işıklarda kent ortasından geçerken kızıma vuruyor.”

‘Ezgi 2 sefer ameliyat oldu, kaburgaları iç organlarına batmıştı’

Olayın akabinde tedavi sürecinin hayli kuvvetli olduğu söyleyen anne Aydındağ, “Ezgi 2 defa ameliyat oldu, kaburgaları iç organlarına batmıştı. Biz eşimin anne ve babasını hastaneye götürmek için kent dışına çıkmıştık. Kızımız hayli önemli bir kaza geçirmiş, bize o yol bitmek bilmedi. Uçağı bekleyemedik, uçak bizden süratli gidemezdi. Kızımız iç kanama geçirmiş. Tabip bize ‘40 yıllık tabibim, ben ömrümde bu biçimde bir kaza görmedim, yalnızca toparlayabilirim’ dedi. Kızımın omurgası kopmuş, omuriliği peynir üzere dağılmış. Tabip ‘omuriliğine dokunamadım, beyin sıvısı akar diye’ dedi. Kızımın kemiklerini toparladı, oturacak durumda bile değildi. 30 gün boyunca sırt üstü yattı, hiç bir şey yapamadı. Fizik tedavi görülmedi. Ağır bakımda bası yarası oluşmuş, hiç bakılmamış. Kızım şuurunu hiç kaybetmemiş ‘anne, altıma bile bakmadılar’ dedi, devlet hastanesindeydi. Bası yarasını biz önleyemedik, ne yapacağımızı bilmiyoruz zira. Kızımın bütün sonları hasar almış, kaburgaları kırılmış, evirip çeviremedik, her yeri ağrıyor. 3 ay olmuş, tıpkı acıları daima çekiyor. hiç bir ilerleme, gelişme yok. Biz Azmi Hamzaoğlu’nu araştırıp bulduk. birlikte bulduk (Reginald Thevenin) diyorlar da, biz bulduk” dedi.

‘Tedavi masraflarını karşılayabilmek için konutumuzu, otomobilimizi sattık, hastanenin yalnızca 8 günlük fiyatını karşıladı’

Thevenin’in ameliyatı ve hastanenin 8 günlük fiyatını karşıladığını aktaran Aydındağ “Ameliyat için Azmi Hoca bize indirim yaptı. Biz onlara (Reginald Thevenin) indirim yapmış olduk. Hastaniçin bize 8 günlük paket alınmış. Bundan daha sonrası için ödeme yapılmamış. Bize bu, hastanedeki 27. günümüzde söylendi. Para birikmiş 200 küsür bin liraya. Benim 1 tane meskenim vardı, onu da sattım. Arabayı, meskeni sattık. 60 bin lira kredi çektik, eşten dosttan yardımlar oldu, eşimin köyünün derneğinden, arkadaşlarından.. Bunlarla bir ortaya getirdik hastanenin parasını ödedik. Burada (İstanbul’da) konutumuz olmadığı için, kızımın arkadaşının meskeninde kalıyoruz. Sağ olsun, bir tane hayırsever yara bakım kremlerini karşıladı” diye konuştu.

‘Parayı göndermedikleri için kızım saatlerce sedyede hastaneye kabul edilmeyi bekledi’

Thevenin’in, Ezgi’nin İstanbul’a ulaşabilmesi için uçak ambulansı tuttuğunu lakin, hastaneye geldikten daha sonra saatlerce hastane fiyatını göndermediği için sedyede beklediği anlatan anne Aydındağ “Ezgi için hiç bir şey yapmadılar, biz ite kaka yapmaya çalıştık. (Reginald Thevenin) bize uçak ambulansı tuttu da, bunu da güya lütufmuş üzere.. Benim çocuğum esasen olağan araçla gidebilecek durumda değildi. Ameliyat parasını verdi, avukatı güya, lütufmuş üzere yazıyor. Bu ameliyatları durduk yere olmadı. ömrü kurtulsun, yeniden yürüyebilsin, fizik tedavi olabilmesi, rahat oturabilmesi için oldu. Biz ameliyat olması gerektiğini söylemiş olduk, ‘tamam’ dediler. 26. günde kendi, kız arkadaşı ve avukatı ziyarete geldi. Ayın 1’inde yola çıkacağız, uçak ambulansı ayarlandı. Biz ‘hastaneye gideceğiz, hiç paramız yok’ diyoruz. Eşimle ben emekliyiz. Hiç sesi solukları çıkmadı. Sonraki gün hastaneye gittik, saat sabah 7’de randevumuz var, akşam 9’a kadar kızım sedyede bekledi zira karşı taraf bize para göndermedi. Hastaneye yatması için 100 bin lira yatırmamız gerekiyordu. Biz bulamadık, bu 10 bin lira değil ki eşten dosttan isteyelim. Parayı yatırana kadar da hastane benim çocuğumu yatırmadı” dedi.

‘Adil yargılanacağını düşünmüyorum, aslına bakarsanız o denli olsa isimli koşulla hür bırakılmazdı’

Aydındağ, Thevenin’in ‘Türkçe bilmiyorum’ mazeretiyle telefonlarına çıkmadığı lakin durumun toplumsal medyaya yansımasından daha sonra kendi isteğiyle bağlantı kurduğunu anlattı. Aydındağ şu tabirleri kullandı:

“Muğla’dayken, kız arkadaşı Türkçe biliyormuş, onun vasıtasıyla irtibat kuruyordu bizimle. O kadar yazdım, bana karşılık vermedi. Twitter’da görür görmez yazmaya başladı. ‘Biz ödeyecektik de avukatlarımız ödemememiz gerektiğini söylemiş olduler’ diyor. Emekli maaşlarımızla Ezgi’yi nasıl tedavi ettireceğiz derken, Haluk Levent imdadımıza yetişti. Şu anda yalnızca yurtdışı yasağı var. Bu nasıl bir adalet, ben bilmiyorum. O elini kolunu sallayarak dolaşırken benim çocuğum kahroluyor. Adil yargılanacağını düşünmüyorum, aslına bakarsan o denli olsa isimli koşulla hür bırakılmazdı. Fakat istiyorum. 3 aydır ömrümüz karardı, artık adalet yerini bulsun istiyoruz. Maddi manevi tazminat davası açıyorum. Benim çocuğuma kasıtlı vurdu. Kent ortasında o süratle gelmek, kasıtlı yapmak demektir.”

‘Dilerim, umursamaz davranan şahıslar bizim acımızın 4’te 1’ini çeksin’

“Dilerim, umursamaz davranan bireyler bizim acımızın 4’te 1’ini çeksin, hepsini çekemezler aslına bakarsan. kimi vakit fazlaca ağrısı oluyor kızımın, ‘ağrıların bana gelsin’ diyorum, ‘anne sen bu kadar ağrıyı kaldıramazsın’ diyor” diye Aydındağ, mahkeme sürecinde kızının tedavisinin aksamaması için anlaştığını tabir etti:

‘Thevenin bana ‘intihara meyilliyim’ diyor, et bu biçimde, ben de kimseden bir şey sormayayım’

“Mahkemeye vermememin niçini de, kızımın bir an evvel ameliyatının olması. Tamam dedim bu biçimde, mutabakatlı olsun. Kızımın tedavisini karşılayacağına, hatta jandarmada bir yazı yazıp ona da imza atmıştı, bu da elimizde fakat hiç bir biçimde ulaşamıyorduk. Taa ki, bu olay Twitter’da yayılınca, Türkçe bilmeyen adam bülbül kesildi. Ulaşamadığımız vakit içinderda, kızımın sağlıklı ve felçli fotoğraflarını gönderdim, vicdanı olsun da çıksın ortaya diye. Buna bile ‘Türkçe bilmiyorum’ dedi, bana birkaç gün daha sonra döndü. Bana diyor ki ‘intihara meyilliyim’. Et bu biçimde, öl de ben de kimseden bir şey sormayayım. Benim çocuğum bu durumdayken, ‘anne ben bu türlü yaşamak istemiyorum, bu ağrıları çekeceğime ölseydim keşke’ diyor. Daha 19 yaşında, pırıl pırıl. Bu sene üniversiteye başlayacaktı benim çocuğum. Artık yatağa bağımlı kaldı. Benim çocuğum arkadaşları üniversiteye giderken kahroluyor.”

‘Ev sahibimiz, durumumuzu bile bile bizi konutumuzdan çıkarıyor’

Yaşadıkları bu şiddetli süreçte Muğla’daki mesken sahiplerinin de ‘evi satacağız’ diyerek boşaltmasını istediğini anlatan Aydındağ “Ev sahibimiz Erdoğan Duman, durumumuzu bile bile bizi konutumuzdan çıkarıyor. Yaşadığımız şeylerden dolayı kirayı 2 gün geciktirdik. sonrasındasında ödedik esasen. Bizim bu ay kontratımız doluyor. Bize ‘çıkın, ben meskeni satacağım’ diyor. Artık eşim eşyalarımızı toplamak için Muğla’ya gitti, depoya koyacak. Şu durumdayken kira veremeyiz artık biz. Zira buradaki tedaviden daha sonra bir de Ankara’ya GATA’ya (Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi) gideceğiz fizik tedavi için” diye konuştu.

‘Gerekli cezayı alsın, adalet yerini bulsun istiyorum, en azından çocuğumun içi rahat eder’

Aydındağ kelamlarına şöyle son verdi:

“Reginald Thevenin’in avukatı Candan Topaloğlu’nun istifa ettiğini öğrendik, niye istifa ettiğini merak ediyorum. Hem mağdur hem perişan olduk. Babamız hiç bir yerde çalışamıyor, ben işe girecektim Temmuz’da. Kızım işe giderken bu kaza oldu. Bu kişinin vefata niçiniyetten yargılanması istiyorum. Gerekli cezayı alsın, adalet yerini bulsun istiyorum. En azından çocuğumun içi rahat eder.”

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.