iCloud veri koruması Gelişmiş Veri Koruması: Yeni aygıt güncellemeleriyle ilgili sorunlar

sıcakkafa

Yeni Üye
iCloud verilerinizi uçtan uca şifrelemek için Apple’ın yeni Gelişmiş Veri Korumasını (ADP) kullanmak istiyorsanız, tüm aygıtlarınızda en son işletim sistemine sahip olmanız gerekir. Şu anda ABD’de bulunan ancak yakında dünyanın geri kalanında da kullanıma sunulacak olan işlev, bazı kullanıcılar için sorun yaratıyor; yepyeni donanımla bile.

HomePod mini alıcıları sıkıştı

Bunun somut terimlerle neye benzediği, bir Twitter’daki kullanıcılar. ADP’yi iCloud hesabı için etkinleştirmiş ve ardından yeni bir HomePod mini satın almıştı. Apple’ın donanımı daha uzun süre bayide kaldığından, nadiren en son üretici yazılımı veya en son işletim sistemi ile gelir. Buna göre, kurulum sırasında ilk olarak bir güncelleme yapılması gerekir. Sorun: Aktif ADP ile, daha eski bir HomePod İşletim Sistemi çalıştıran bir HomePod mini’yi etkinleştirmek imkansızdır. Akıllı hoparlörün güncelleme işlevi Home uygulaması aracılığıyla çalıştığından ve cihaz etkinleştirilmeden orada görünmediğinden, etkin ADP’ye takılıp kalırsınız.

Etkilenen kullanıcı durumu şu şekilde özetliyor: “Bir HomePod mini satın aldım, ancak iCloud hesabımda Gelişmiş Veri Koruma’yı (ADP) etkinleştirdiğim ve HomePod’un sabit yazılımı ADP’yi desteklemediği için onu kuramıyorum.” Belirtildiği gibi, hesabın bir parçası olmadan cihazı güncellemenin bir yolu yoktur. “Aslında orada ne yapıyorsun, Apple?” kullanıcı nihayet sorar ve bir facepalm emojisi ekler.

Adım adım prosedür: kapatın ve ardından tekrar açın

Neyse ki, bu çıkmazdan kurtulmanın yolları var. Ancak daha uzun bir süreç gerektirirler. HomePod mini’yi güncellemek için önce ADP’yi tekrar kapatabilirsiniz. Bu, iCloud ayarları aracılığıyla yapılır. Ardından, Siri hoparlör kurulumundan geçebilmeniz ve en son HomePod OS 16.2 üretici yazılımını yükleyebilmeniz gerekir. Ardından ADP’yi yeniden etkinleştirmeniz gerekir. İşlem can sıkıcıdır (ve biraz zaman alır), ancak güvenilir bir şekilde çalışır.

Başka bir seçenek, ek bir Apple cihazınız varsa, yeni satın alınan HomePod mini’yi ADP’siz bir Apple kimliğine bağlamak olacaktır. Söz konusu güncelleme daha sonra Mac, iPhone veya iPad’deki Ev uygulaması aracılığıyla orada mümkündür. Ardından bağlantıyı tekrar kaldırırsınız (hoparlörü sıfırlayarak) ve ADP ile donatılmış Apple Kimliğine bağlanmak için güncellenmiş HomePod mini’yi kullanabilirsiniz. Her iki yol da özellikle zarif değil, ancak şu anda Apple’ın önündeki tek çözüm, örneğin iPhone’da olduğu gibi, Siri hoparlörünü kurarken doğrudan bir güncelleme seçeneğine izin vermiyor. Sorun, Apple Watch’taki yanlış sürüm numaralarından kaynaklanan diğer güncelleme zorluklarını anımsatıyor – en azından burada bahsedilen çözümler var.

Mac & i'den daha fazlası

Mac & i'den daha fazlası

(bsc)

Haberin Sonu