Foxconn: Dünyanın en büyük iPhone fabrikası yeniden neredeyse tam kapasite çalışıyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Çin’in Zhengzhou kentindeki dünyanın en büyük iPhone fabrikası şimdi yeniden neredeyse tam kadro çalışıyor ve yılın başında üretim yeniden maksimum kapasitenin %90’ına ulaştı. Bu, diğerlerinin yanı sıra Bloomberg tarafından Foxconn yöneticisi Vic Wang’a atıfta bulunularak bildirildi. Devasa fabrika sahasında birkaç kaotik haftadan sonra, gelişme yaklaşan Çin Yeni Yılı alışveriş sezonu için iyiye işaret, ancak Çin’deki patlayan korona vakası sayısıyla ilgili endişeler devam ediyor.

Foxconn fabrikasında korona durumu endişe yarattı

Reuters haber ajansı, genel olarak fabrikadaki çalışan sayısının Foxconn’dan yapılan ikramiye ödemeleri sayesinde yeniden yaklaşık 200.000’e yükseldiğini ekliyor. Fabrika daha önce manşetlere konu olmuştu çünkü işçiler ve emekçiler, aşırı korona önlemleri karşısında toplu halde sahadan kaçmışlardı. Pek çok kişi katı kuralları protesto etmişti. Olaylar muhtemelen Çin liderliğinin Aralık başında ülke çapındaki korona önlemlerini gözle görülür şekilde gevşetmesinin nedenlerinden biriydi. Artık oralarda sıfır Kovid hedefi peşinden gidilmediğine göre, hastalık sayısı tam anlamıyla patlamış görünüyor.

Reuters’in de bildirdiği gibi, fabrikanın tedarik zincirleri artık yeniden dengelendi ve böylece yüksek üretim oranı korunabiliyor. Zhengzhou fabrikasında toplam yaklaşık 300.000 kişi çalışabilir. Fabrikada normale dönüş, iPhone 14 Pro ve Pro Max’in büyük bir bölümünün üretildiği Apple’da da memnuniyetle karşılanmalıdır. Bloomberg’in bildirdiğine göre, sonbahardaki üretim kayıpları nedeniyle sipariş edilenden birkaç milyon daha az cihaz üretildi.

(mho)

Haberin Sonu