Cem Bölükbaşı dönemi Formula Regional Asya’da açıyor

bilimsel

Üye
Türkiye’nin birinci Formula 2 pilotu Cem Bölükbaşı, ağır yarış dönemi öncesi kış idmanları için Formula Regional Asya Şampiyonası’nda piste çıkacak. Toplam 15 yarıştan oluşan şampiyona bu hafta sonu Abu Dhabi Yas Marina pistinde başlıyor.

Espordan çıkıp Formula 2 şampiyonasında yarışacak dünyanın birinci yarış pilotu olan ulusal atletimiz Cem Bölükbaşı, 2022 yarış dönemini Formula Regional Asya’da başlatıyor.

Cem Bölükbaşı’nın geçen yıl birinci defa tam dönem yarıştığı Formula 3 Asya Şampiyonası, bu yıl Formula Regional Asya Şampiyonası ismiyle gerçekleştiriliyor. 22-23 Ocak’ta Yas Marina’da başlayan ve 20 Şubat’a kadar sürecek olan seride beş hafta sonunda toplam 15 yarış gerçekleşecek. Bölükbaşı bu yıl Evans GP ekibiyle yarışıyor.

Geçen yıl katıldığı birebir seride birinci defa yarışına karşın turnuvayı 9. sırada bitiren ve en düzgün 2. çaylak olan Bölükbaşı, bu yıl şampiyonayı üst sıralarda tamamlayıp üstün lisans puanını artırmayı hedefliyor. Bölükbaşı, 2021 başında Formula 3 Asya Şampiyonası’nda kazandığı 1 Üstün Lisans puanı üzerine Euroformula Open’da 5. olarak aldığı 5 puanla şu anda toplam 6 Muhteşem Lisans puanına sahip.

Genç atlet, Formula Regional Asya Şampiyonası’na ana destekçisi kripto para borsası Icrypex’in yanı sıra Kuzu Küme, Güçlü Enerji, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA), Rixos, Gentaş ve ajansı TEM Agency ile Türkiye Araba Sporları Federasyonu’nun (TOSFED) dayanağıyla çıkıyor.

“2022’ye ağır bir yarış dönemi bizi bekliyor”

Cem Bölükbaşı, “2022’ye Türkiye ve dünyanın yakından takip ettiği hoş haberlerle heyecanla başladık. Geçen hafta verdiğimiz Formula 2 muştusunun akabinde artık döneme başlıyoruz. Formula Region Asya Şampiyonasında bu yıl Evans GP grubu ile yarışıyorum. Geçen yıldan bildiğim bir seri. Geçen yıl en başarılı birinci 10 yarış pilotu içinde yer almış ve birinci kere çıktığım seride en âlâ 2. çaylak olmuştum. Bu yıl da çokça tecrübe kazanıp kendimi geliştireceğim. Bu şampiyonanın çabucak akabinde her insanın merakla beklediği Formula 2 maceramız da başlayacak, hayallerimin yanında olan herkese hoş haberler vermek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Formula Regional Asya takvimi

22-23 Ocak’ta Abu Dabi Yas Marina’da başlayan seri, devam eden 3 hafta sonu boyunca Dubai Autodrome pistinde gerçekleşecek. Şampiyonun belirlendiği finaller ise 19-20 Şubat’ta Yas Marina’da tamamlanacak.

Formula Regional Asya Şampiyonası’nda birinci hafta yarışları 21 Ocak TSİ 16.00 ve 16.25’te sıralama çeşitleriyle başlıyor. 22 Ocak Cumartesi seride birinci yarış TSİ 12:00’de yapılacak. 23 Ocak Pazar TSİ 11:50’de ikinci yarış, TSİ 15:35’te de son yarış gerçekleşecek.