C# Kullanarak Program Açma

Seksenler

Yeni Üye
Sizlerle bu yazımızda C# ile yaptığımız programda uygulamamızı nasıl çalıştırıldığını göstereceğim. İşlemlerimiz kolay olduğu için ekran görüntüsüne gerek duymadan direk kodları vermeyi düşünüyorum. İlk olarak yapmamız gereken ise form uygulamamıza sadece buton nesnemizi koymak.
Buton nesnemizi koyduktan sonra buton click olayına gerçekleşecek olan kodlarımızı yazabiliriz. Uygulama çalıştırmak istemezsek bulunduğu dosyanın konumunu da açabiliriz. İki farklı yöntemi de aşağıda göstereceğim.
Örneğin bir klasör açmak istiyorsak başına @ koyup uzantısını vermemiz yeterli. Ben aşağıda vermiş olduğum kod satırında Program Files klasörünün açılmasını istedim siz isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yer ise başına @ ifadesini koymanız.
Klasör Açmak İçin ;
string myPath = @"C:\Program Files\";
System.Diagnostics.Process islem = new System.Diagnostics.Process();
islem.StartInfo.FileName = myPath;
islem.Start();
Yukarıda klasörü açtık eğer uygulamayı açmak istersek aşağıdaki kodu yazmamız yeterli olacaktır.

Uygulama Açmak İçin ;
string myPath = @”C:\Program Files\uygulama.exe”;
System.Diagnostics.Process islem = new System.Diagnostics.Process();
islem.StartInfo.FileName = myPath;
islem.Start();
İlerleyen yazılarımız da sizlere Listbox nesnemize bir klasörün içindeki dosyaları nasıl gösteririz onları göstermeye çalışacağım. Takipte Kalın !
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla…