Apple'ın Üretken Yapay Zekası: Tim Cook'a göre ayrıntılar “bu yılın sonlarında” gelecek

sıcakkafa

Yeni Üye
Yapay zeka söz konusu olduğunda Apple büyük değişikliklerle karşı karşıya. Şirket, iOS 17 kapsamında metin düzeltmeye yönelik yerel dil modeli hariç, üretken yapay zekaya sahip tek bir gerçek ürünü henüz pazara sunmadığından, bunun zamanı yakında gelecek. CEO Tim Cook bunu, üç aylık rakamların açıklanmasının ardından perşembe akşamı Alman saatiyle analistlerle yaptığı görüşmede duyurdu.

Reklamcılık

Muhtemelen WWDC'ye

Apple CEO'su, Apple'ın yapay zekaya “muazzam miktarda zaman ve çaba” harcadığını söyledi. “Bu yılın sonlarında bu alanda devam eden çalışmalarımızın ayrıntılarını” iletmeyi sabırsızlıkla bekliyorlar. Yaz aylarında WWDC geliştirici konferansında durumun böyle olabileceğine dair spekülasyonlar zaten vardı. Apple “geleceği şekillendirecek bunlara ve diğer teknolojilere yatırım yapmaya devam edecek.” Yapay zekaya ek olarak, Cuma gününden itibaren ABD'de satışa sunulan Vision Pro formundaki mekansal hesaplama çalışmalarını da kastetti.

Yapay zeka konusunda Apple, en azından bilgili çevrelere göre çeşitli yaklaşımlar planlıyor. Öncelikle 2011'den bu yana mevcut olan sesli yardım sistemi Siri'nin nihayet iyileştirilmesi gerekiyor. Şu anda yalnızca sınırlı dil becerisine sahip ve doğru komutları bilmiyorsanız kullanımı genellikle sinir bozucu oluyor. Büyük bir dil modeli burada çok yardımcı olabilir. Ayrıca, Google Dokümanlar ve Microsoft Office'te olduğu gibi, iWork ofis paketini üretken işlevlerle yükseltme planlarının da olduğu iddia ediliyor. Pages, Numbers ve Keynote, muhtemelen bir görüntü oluşturucu da dahil olmak üzere kullanıcıların içerik oluşturmasına yardımcı olabilir. Ancak bunların hepsi henüz doğrulanmadı.

iOS 18 son yılların en önemli yükseltmesi

Üretken yapay zekanın diğer olası kullanımları arasında Apple'ın Xcode geliştirme ortamı, Apple Music akış uygulaması (daha fazla kişiselleştirme için) ve işletim sistemlerinin kısayollar gibi komut dosyası oluşturma bileşenleri yer alabilir. Yeni yapay zeka işlevlerinden hangi sistemlerin yararlanacağı henüz belli değil. Apple, iOS 18 için son birkaç yılın en büyüğü olan büyük bir güncelleme planlıyor gibi görünüyor. Crystal kod adlı yazılımın, diğer şeylerin yanı sıra, geçtiğimiz günlerde ABD medyasında söylediğine göre Siri için söz konusu “büyük yükseltmeyi” de getireceği söylenmişti.

Ancak Apple, merkezi işlevleri işletim sistemlerine dağıtma eğilimindedir. Buna göre HomePod hoparlörleri, iPad ve Mac'in de gelişmiş yapay zeka işlevlerinden yararlanması bekleniyor. ChatGPT'nin Kasım 2022'de piyasaya sürülmesinden bu yana, Apple'ın patronu Cook başlangıçta dikkatli davranmış ve dikkatli olma çağrısında bulunmuştu. Sistemler hâlâ halüsinasyon görme eğiliminde. Geçen yaz ABC'de “Bu fonların geliştirilmesinde ve kullanılmasında çok düşünceli ve dikkatli olmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

(bsc)

Haberin Sonu