Apple rakamları yayınladı: iOS 16 ve iPadOS 16 böyle kabul edildi

sıcakkafa

Yeni Üye
Apple şimdi ilk kez iOS 16 ve iPadOS 16’nın dağıtımına ilişkin verileri yayınladı. iPhone ve iPad için iki büyük işletim sistemi güncellemesi Eylül ve Ekim aylarında yayınlandı. Ek olarak, Android’e kıyasla çok daha fazla Apple kullanıcısı cihazlarını güncelliyor; bu, halihazırda satın alınmış olan cihazlar için güncellemelerin kullanılabilirliği ve Apple’ın otomatik güncellemesi ile ilgili. Dağıtım derecesi, işletim sistemlerinde yeni işlevleri ve API’leri desteklemek isteyip istemediklerini tartmaları ve gerekirse eski işletim sistemi sürümlerine sahip kullanıcıların hariç tutulmasını kabul etmeleri gerektiğinden, özellikle uygulama geliştiricileri için önemli bir anahtar rakamdır.

iOS 16'nın yayılması

Apple’ın App Store verilerine göre iOS 16 benimseme oranı

(Resim: Elma)

Apple’a göre veriler, App Store’dan alınan rakamlar kullanılarak toplandı. 14 Şubat 2023 tarihi itibariyle iPhone ve iPad’leri Apple’ın sunucularına bağlamak için kullanılan işletim sistemi ölçümlendi.

Pek çok iPhone güncel

Sonuç olarak, son dört yılda piyasaya sürülen tüm iPhone’ların yüzde 81’i iOS 16’ya sahip. Yalnızca yüzde 15’inde hala iOS 15 sürümü yüklü ve cihazların yüzde dördünde daha eski bir iOS sürümü bulunuyor. Apple’a göre iOS 16, eski iPhone’lar da dahil olmak üzere tüm cihazların yüzde 72’sinde yüklü. Yüzde 20’si en az iOS 15’e ve yüzde 8’i daha da eski bir iOS’a sahip.

iPad’de, kullanıcılar güncelleme konusunda daha isteksiz, ancak iPadOS 16 da iOS 16’dan sonra ortaya çıktı. Apple’a göre, tüm iPad’lerin yarısında yeni sürüm yüklü, yüzde 37’sinde önceki yılın sürümü iPadOS 15 ve yüzde 13’ü daha da eski bir sürüm . Cihazların eskiliğinden de kaynaklanmıyor gibi, son dört yılda piyasaya sürülen cihazlardan dolayı sadece biraz daha fazla, yüzde 53, en son sürüm iPadOS 16’ya sahip.

yıllık karşılaştırma zor

Önceki yıllara ait rakamlarla bir karşılaştırma yapmak zor: Bu sefer Apple bir ay sonra. Ayrıca iOS 15 ve iPadOS 15’in çıkış tarihleri arasında boşluk yoktu. iPadOS 15, 2022 Ocak ayı ortası itibarıyla tüm cihazların yüzde 49’una yüklendi. iOS 15 ile, ilk birkaç ay içinde tüm cihazların yalnızca yüzde 63’ü yeni sürümü benimsedi.

Mac & i'den daha fazlası

Mac & i'den daha fazlası

(mki)

Haberin Sonu